Blog

Antiphellos Antik Kenti
Antik Tiyatro

Antiphellos

Antiphellos Antik Kenti, Kaş'ın en önemli tarihi kalıntıları arasındadır.

Antik kentin kalıntıları içinde yer alan antik tiyatro oldukça bütün ve sağlam bir halde günümüze ulaşmayı başarmıştır. Tiyatro, 4000 kişilik kapasiteye sahip olup milattan önce 1nci yüzyılda yapılmış, milattan sonra 2nci yüzyılda onarım görmüştür.

Kaş merkeze 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan antik tiyatro, günümüzde, zaman zaman çeşitli sanat etkinlikleri için kullanılmaktadır.

Tiyatro, konumu itibari ile denize çok yakındır. Yapının benzersiz özelliği, Anadolu'da yer alan antik tiyatrolar içinde, cephesi denize doğru yapılmış tek tiyatro olmasıdır.

Bazelika tiyatronun yanındadır. Bir zamanlar Antiphellos’u çevreleyen surlardan günümüze çok az bir bölümü ulaşabilmiştir. Bunlardan başka kentin kuzey- doğusundaki dağın yamacında Gotik tarzını andıran Likya yazıtları, kaya mezarları ve mezar taşları ile kentin arkasında yeralan yine Likya yazıtlı Aslanlı Lahit (Anıt Mezar) bir de Anfitiyatronun Kuzey -doğusundaki 24 kız figürlü kabartmanın süslediği 3,70 m.yüksekliğinde ev tipi bir mezar bulunmaktadır.Yaz ayları boyunca Kaş’ın çevresinde bulunan tarihi ve turistik yerlere tekneler ve Minibüslerle günübirlik turlar düzenlenmektedir.Ayrıca, 3 gün 3 gece süren Mavi Yolculuk yapılmaktadır.

Tiyatro Bilgileri

Tiyatronun yakınında Akdam adı verilen dor tarzında milattan önce 4ncü yüzyıla ait ev şeklinde mezar bulunmaktadır. Bu yapı, doğal bir kayanın kesilmesi ile yapılmıştır. Yapının yüksekliği 3.5 metre olup iç duvarlarında dans eden kız figürleri bulunmaktadır. Bundan başka, antik kentte, Hastane Caddesi üstünde, kesme taş kullanılarak yapılmış bir de tapınak bulunur. Tapınağın temelinde kullanılan taşların Roma Dönemi'nde yapıldığı belirlenmiştir.

Ayrıca yat limanı girişinde bir su Sarnıcı vardır. Bu sarnıç, Likya döneminden günümüze ulaşmıştır.

Kaynak : kas.bel.tr